LitePlacer – časť deviata: finišujeme!

Tak. A dnes by sa to hádam mohlo podariť po mechanickej stránke dokončiť, potom prídu na rad káblovačky a potom to už len rozchodiť…

No dobre, dosť bolo snívania, poďme na finalizáciu. Zmontovaný rám umiestnime na zvolené miesto na budúcej spodnej doske. Pripravíme si štyri fixačné uholníky, dva rovno osadíme k zadným nohám. Do predných nôh nasunieme väčšie uholníky, ktoré sa nám zvýšili od minula, to sú tie s iba dvoma skrutkami.

 

 

 

Vezmeme si zvyšný 767mm dlhý hliníkový profil 20x20mm (rovnaký, ako je vzadu), vsunieme ho medzi predné nohy, nasunieme na nohy zvyšné dva malé uholníky, poriadne oprieme o stôl a dotiahneme.

 

Na obe predné nohy priskrutkujeme držiaky vodiacich kolečiek, umiestnime ich tak, aby horná hrana plechu bola 20mm od horného okraja profilu.
Na pravú prednú nohu priskrutkujeme malý uholník, na neho upevníme dorazový spínač pre Y-ovú os (Y-min). Rovnakú operáciu urobíme na zadnej prvej nohe, tu bude umiestnený spínač Y-max.

 

 

 

 

Teraz je na rade finálna montáž celej mašiny k stolu. Ešte raz starostlivo skontrolujeme, či máme stroj presne tam, kde chceme, veľké uholníky na zadných nohách použijeme na zafixovanie zadnej časti. Dlhý profil, ktorý sme umiestnili medzi predné nohy slúži len ako pomôcka, aby boli Y-ové vodice profily dokonale rovnobežné. Za pomoci kvalitného uholníka skontrolujeme pravouhlosť celej zostavy, Ak je všetko v poriadku, veľké uholníky na predných nohách priskrutkujeme k stolu. Odstránime skrutky, ktoré spájajú malé uholníky na predných nohách s dlhým profilom, hliníkový profil vyberieme (už ho nebudeme potrebovať, bola to len montážna pomôcka, môžeme ho použiť na čokoľvek, na čo sa nám v budúcnosti bude hodiť), malé uholníky pritlačíme k stolu a priskrutkujeme ich k nemu. Tým je rám definitívne uchytený k stolu. Ak aj stroj nie je dokonale pravouhlý, nie je to žiadna tragédia, software s tým počíta, ale o tom až neskôr.

Teraz je na čase definitívne nastaviť excentre (je ich tam dosť), vozíky sa musia hladko hýbať po profiloch, ale bez akýchkoľek vôlí.

 

Nasleduje upevnenie a napnutie ozubených remeňov. Najprv vypletieme X-ovú os – tá je len jedna. Uvoľníme skrutky motora, motor umiestnime celkom doprava, čiastočne dotiahneme (stačí dve skrutky, motorom budeme na záver napínať remeň). Podľa návodu uchytíme oba konce remeňov k sebe sťahovacími páskami, posunieme motor v držiaku tak, aby remeň bol napnutý a motor dotiahneme. Správne napnutie remeňa je také, aby nemohlo dôjsť k jeho prekĺznutiu na pastorku, vozík nesmie mať vôľu v smere pohybu, ale zas remeň pri brnknutí na neho nemá vydávať zvuk ako gitarová struna, to už je potom napnutý až príliš. Ozubený remeň má v sebe výstuž (lacnejšie majú sklené vlákna, drahšie majú nerezový kord), takže pokiaľ nie je extrémne napnutý tak sa nebude ani naťahovať a tým pádom ani časom uvoľňovať.

Teraz je na rade väčšia sranda – Y-ová os. Tu máme dva rovnaké náhony. Opäť sa pri vypletaní držíme autorovho návodu, alebo aspoň zdravého rozumu, v oboch prípadoch nie je čo pokaziť, remeň sa tam dá umiestniť iba jediným spôsobom. Napínanie budeme robiť hákmi, ale to až za chvíľku. Po umiestnení remeňov na svoje miesta uvoľníme pastorky, ktoré sú na spojovacej hriadeli Y-ového náhonu, niekoľkokrát posunieme vozík po Y vedení sem a tam, pastorky sa samé presunú do správnej polohy na hriadeli, aby boli v ose s vodiacimi kladkami. Skontrolujeme, či je celý X-ový vozík kolmo na Y-ové vedenie a dotiahneme pastorky. Teraz môžme za pomoci háčikov s okami napnúť remene, opäť platia rovnaké pravidlá, ako pri X-ovej osi. V tomto prípade skutočne platí, že menej je niekedy viac.

 

Na záver už len drobnosti – v prvom rade na vrch Z-ovej osi sťahovacími pásikmi prichytíme solenoid a na pravú zadnú nohu priskrutkujeme za pomoci objímky vzduchové čerpadlo (vákuovú pumpu).

 

Tým pádom je po mechanickej stránke LitePlacer v podstate hotový, ešte budeme montovať energetické reťaze, ale to už beriem ako súčasť káblovačiek a spol., takže o tom zase až na budúce.

Tento obsah bol zaradený v Elektronika, LitePlacer. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár