LitePlacer – časť šiesta: Z/Y vozík (Gantry)

Takže hlavu samotnú by sme mali, teraz je na rade vozík pre Z a Y os, ktorý tvorí jednoliaty celok. Ako tak pozerám do 3D modelu, toto bude záhul… Nekecať, otvoriť si návod, pivo, a poďme na to.

Vezmeme si zadnú platňu, dve V-kolieska, príslušné skrutky, podložky a matice podľa návodu a osadíme ich do horných pozícií. V originálnom návode je správna poznámka, ze vsetky laserom rezané diely majú byť očistené od prípadných zvyškov, obzvlášť okraje dier, kam prídu pojazdy a kladky, aby ich poloha nebola posunutá nejakými zvyškami. Ale keďže som diely poctivo pred striekaním očistil, toto sa ma už netýka.

Pokračujeme ďalšími dvoma V-kolieskami v spodných pozíciách, tu už treba dávať väčší pozor, zo zadnej strany prídu excentre, ktorými budeme neskôr nastavovať vôľu medzi kolieskami a V-profilom.  Na excentri otočíme označenú plošku smerom dole, tu matice nedoťahujeme úplne na tuho ale tak, aby sme boli schopní vidlicovým kľúčom otáčať excentrom, aby bolo neskôr možné nastaviť správnu vôľu. Oplatí sa vôľu prednastaviť tak, že strčíme V-profil medzi kolieska a pootočíme tak, aby kolieska išli po profile hladko ale aby tam ostala vôľa na montáž.

Na zadnú stranu profilu primontujeme koncový spínač, nedoťahujeme, neskôr až ho budeme nastavovať odporúčam ho prilepiť anaeróbom a poriadne dotiahnuť. Hlavne pozor na správnu orientáciu mikrospínača.

 

Vedľa neho osadíme aj druhý spínač (oba sú pre Y-ovú os, ľavý a pravý doraz). Platí to isté čo pri predošlom – nedoťahovať ho úplne, neskôr bude vhodné ho taktiež poistiť pred prípadným posunutím anaeróbnym lepidlom a poriadne dotiahnuť. Ale k tomu sa ešte len dostaneme.

 

Zadná platňa je tým pádom hotová, pokocháme sa a pokračujeme prednou platňou.

 

Predná platňa je veľmi podobná tej zadnej – opäť začneme dvoma hornými V-kolieskami, osadíme, dotiahneme. Ako som uz spomínal, tam, kde už sa so skrutkovým spojom nebude hýbať, odporúčam lepiť anaeróbom.

 

Na rade sú spodné kolieska, taktiež, ako v prípade zadnej platne, umiestnené cez excentre, tie otočíme taktiež označenou ploškou smerom dole. Opäť vyskúšame, ako nám tam sadne V- profil. Ešte taká drobnosť, tieto kolieska sú pre Y-ovú os, takže V-profil nasadzujeme vodorovne. Pojazdy pre Z-ovú os (osadzovaciu hlavu) budú ďalším krokom.

Takže si vezmeme ďalšie dve V-kolečká, montážny materiál a osadíme pravú stranu. Samozrejme na prednú platňu, tá zadná je už hotová. Dištančné stĺpiky – ako som už spomínal pri nákupe materiálu – som nekupoval hotové, ale narezal som si ich z 8mm hliníkovej trubky z Hornbachu (cca 2€ za metrovú trubku), skontroloval dĺžku šublerou (0.25″, čiže 6.35mm), doladil na brúske.

Pokračujeme ľavými kolieskami, tie nie sú na podložkách, ale na excentroch, ktoré majú rovnakú dĺžku, ako dištančné podložky na pravej strane. Excentre otočíme označenou stranou k bližšiemu okraju platne. Skúsime nasadiť V-profil, či je všetko v poriadku a vojde nám tam bez problémov.

 

K prednej strane platne priskrutkujeme držiak SK-10, ktorý bude slúžiť ako upevnenie prednej kamery. Preto ho nedoťahujeme na fest a nefixujeme, polohu kamery bude trba doladiť tak, aby bola čo najkolmejšie k stolu.

 

Platne by sme mali skompletované, pokocháme sa aj tou prednou, poprípade doplníme tekutiny, ktoré medzičasom došli, a môžeme sa pustiť do kompletácie vozíka.

 

Pripravíme si 3ks krátkych kúskov (53mm) z profilu 20x20mm, podľa obrázku ich priskrutkujeme k zadnému dielu vozíka, spodný môžeme zafixovať, horné dva nedoťahujeme celkom, možno ich budeme musieť troška posúvať kvôli montáži vrchnej platne, ktorá je uchytená o tieto dva horné stĺpiky.

 

Vsunieme do drážok horných profilov po dve matice (teda pokiaľ nepoužijete typ post-assembly, ktorý som použil ja, keďže som ich mal v šuplíku, na fotkách ich je dobre vidno), a priskrutkujeme predný diel vozíka.

 

K platni, ktorá nesie motor pre Z-ovú os priskrutkujeme samotný motor NEMA-17 s integrovanou trapézovou skrutkou. Na fotkách uvdíte, že ja som to riešil trolinku inak (opäť z dôvodu šuflíkových zásob), použil som štandardný motor, zvyšok trapézovej strutky T8 so stúpaním 4mm (v rozpiske je skrutka so stúpaním 8mm, ale je to v podstate jedno, stúpanie sa nastavuje v programe) a pružnú spojku 5/5mm (koniec skrutky bol osústružený ma priemer 5mm, ale nie je problém použiť trapéz bez opracovania a spojku 5/8mm). Pozor na polohu  vodičov/konektora motora.

Motor aj s platňou priskrutkujeme k zostavenému vozíku, najprv dotiahneme horné skrutky, ktoré držia platňu na profiloch a teraz už môžme definitívne dotiahnuť a poistiť samorezné skrutky, ktorými sú upevnené profily. Začína to vyzerať zaujímavo. Ale keďže do mňa vošiel neskutočný hlad, tak si dáme pauzičku na nejaký ten gáblik, dáme si po dobrom jedle siestu a potom budeme pokračovať, čaká nás finálna montáž Z-ovej osi.

 

 

Stroganov bol výborný, siesta tiež dobre padla, poďme na to. Zmontovaný polotovar vozíka nasadíme na V-profil osadzovacej hlavy, excentrami doladíme vôľu tak, aby sa vozík po profile pohybola voľne, ale tak, aby medzi profilom a kolieskami neboli bočné vôle. K vrchnej ploche profilu osadzovacej hlavy priskrutkujeme dvoma samoreznými skrutkami vrchnú platňu.

 

Vezmeme si platňu, ktorá nesie trapézovú maticu a priskrutkujeme ju k platni. Na obrázku je iný typ matice, ktorý sa dodáva k motoru z Robodigg, avšak tento typ matice (s troma dierami) som nikde inde nevidel. Ja som použil maticu mosadznú, ktorá sa bežne dodáva k trapézovým skrutkám (je u nej troška problém s vôľou, ale v prípade Z-ovej osi to naozaj nehrá rolu), tá má po obvode 4 diery  na uchytenie. Taktiež bežne dostupné plastové (samomazný materiál známy pod názvom Delrin) majú rovnaký rozmer a uchytenie ako táto mosadzná matica. Z tohoto dôvodu som upravil výkres na tento typ matice, pôvodný nie je problém si kedykoľvek vyexportovať z 3D modelu.

K vrchnej platni priskrutkujeme a zafixujeme tri pružné spojky (silentbloky), na ne zhora nasadíme platňu s maticou  a dotiahneme. Samozrejme trapéz vsadíme do skrutky, všakáno. Tí, čo to budú riešiť na môj spôsob, osadia aj pružnú spojku medzi výstupný hriadeľ motora a trapézovú skrutku. Presvedčíme sa, že trapéz sa v matici otáča voľne a nikde nedrhne, rozdiely v súososti matice a hriadeľa vyriešime uvoľnením matíc na pružných spojkách a jemným doladením. Keď je to všetko v poriadku, matice zafixujeme. Prípadné drobné rozdiely už nie sú dôležité, silentbloky si s tým hravo poradia. Veď na to tam aj sú. Všakáno.

Doladíme polohu horného dorazového spínača na Z-ovej osi tak, aby sa rameno spínača oprelo o skrutku, ktorá drží pravé horné V-koliesko a máme hotovo. Dorazíme načaté pivo a ideme sa kochať. Na budúce pokračujeme Y-ovou osou.

Tento obsah bol zaradený v Elektronika, LitePlacer. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár