LitePlacer – časť piata: Pick and Place Head

Dnes mám v pláne poskladat celú hlavu (z pohľadu ovládania osi Z a A – os Z pre pohyb smerom hore a dole a os A v zmysle otáčania uchopenej súčiastky.)

Začneme horným ložiskom – tu nie je čo riešiť, odporúčam nedoťahovať skrutky úplne, presnú polohu ložiska bude nutné ešte upraviť po zasunutí trubky. U ostatných spojov je vhodné použiť na zafixovanie anaeróbne lepidlo na závity, predsa len to má byť pohyblivý stroj, otrasy zvyknú mať na skrutkové spoje neblahé následky v podobe neplánovaného (a určite nechceného) uvoľňovnia spojov. Rozsypaný spoj uprostred činnosti stroja rozhodne nie je nič, čo chcem zažiť.

 

 

Pokračujeme uholníkom na uchytenie horného ložiska, opäť žiadna veľká veda, len si treba dať pozor na správnu orientáciu uholníka – jedna sada dier je bližšie k okraju, táto časť patrí smerom dole.. Tento spoj odporúčam dotiahnuť poriadne a skrutkové spoje poistit, ako som už spomínal. Zmontovaný a nedotiahnutý diel položíme plochou uholníka na stôl a zrovnáme hrany, potom dotiahneme skrutky. Tak to by bolo. Ideme ďalej.

 

Vezmeme si najkratší V-profil (250mm dlhý), otočíme ho koľajničkami dozadu a nasunieme horné ložisko, zmontované v dvoch predošlých krokoch. Rozhodne nedoťahujeme, poloha sa ešte bude dolaďovať neskôr.

 

Teraz primontujeme spodné ložisko k spodnej platni, spoje opäť asi nebude vhodné doťahovať, polohu bude ešte nutné doladiť po zložení celej podzostavy. Zatiaľ to ide celkom dobre. Dúfam, že to tak aj zostane. Pripravíme si ten malý krokový motor – NEMA14, nasadíme na neho 16-zubový pastorok, vyskúšame, či nemá priveľkú vôľu a zatiaľ ho necháme bokom, budeme ho potrebovať troška neskôr.

Priskrutkujeme motor k spodnej platni, necháme ho zatiaľ voľne pohyblivý, nastavenie jeho polohy príde na rad za chvíľku. Odporúčam ho orientovať káblami (alebo konektorom, podľa prevedenia) smerom „dozadu“, teda v smere toho podlhovastého výstupku na spodnej platni.

 

Priskrutkujeme spodnú platňu s osadeným ložiskom a motorom k spodnej časti V-profilu. Teraz vieme s výhodou využiť akuskrutkovač s bitom T25, skrutky HTJ5 sú samorezné, na dotiahnutie treba dosť značnú silu. Teraz je možno čas si niečo povedať o tom, prečo som v predošlom dieli odmietol predrezávať závity. Jednak ak by sme to robili priamo skrutkou, riskujeme, že ju poškodíme, hliník je dosť lepivý materiál a má tendenciu sa usadzovať v drážkach závitu a po druhé ak by sme to robili závitorezom, nepotrebovali sme drahé samorezné skrutky (i keď konkrétne u týchto hraje rolu aj tvar hlavy), ale stačilo by ich takýchto 8, zvyšné by potom bolo možné použiť ľubovoľné skrutky M5 s polguľatou alebo nízkou hlavou.

Na spodný koniec trubky nasunieme jeden z 8mm poistných krúžkov, prestrčíme spodným ložiskom, postupne na trubku navlečieme silonovú podložku, 36-zubový pastorok, na neho navlečieme ozubený remeň, ďalší poistný krúžok, opäť silonovú podložku, pružinu, a ešte jednu silonovú podložku. Pastorok dotiahneme v takej polohe, aby trubka mala 3-4mm voľný pohyb, horný krúžok upevníme tak, aby nebránil tomuto pohybu ale aby pružina spoľahlivo vrátila trubku s pastorkom na svoje miesto. Nasadíme na motor vyskúšaný 16-zubový pastorok a teraz môžme dotiahnuť aj motor tak, aby napnutie remeňa nebránilo pohybu trubky, ale zas nie tak voľne, aby mohlo dôjsť k preskakovniu remeňa na pastorkoch. V originálnom návode je ešte pružina s dvoma silonovými podložkami a poistným krúžkom aj z hornej strany, o ich účelnosti dosť silne pochybujem, dal som ich tam síce, ale predpokladám, že ich asi časom dám preč. Uvidíme.

Teraz je čas dotiahnuť horné aj spodné ložisko, nastavíme ich tak, aby sa trubka voľne otáčala a aby pohyb smerom hore a dole bol taktiež voľný.

Ďalším krokom je montáž spodného dorazového spínača. Keďže spínače som nekupoval presne tie, ktoré odporúča autor (Omron D3V-162-1C4, mal som problém ich zohnať), ale spínače s rovnakými rozmermi ale od iného výrobcu, avšak nie s plochým plieškom ale s kladkou, tento jeden spínač som musel upraviť. Koliesko som vybral, pätky, ktoré ho držali vyrovnal a odrezal tak, aby vznikol hladký pliešok. Úpravu bolo nutné vykonať iba na tomto jednom kuse (keďže sa plech opiera priamo o prírubu pastorka), ostatné som nechal tak aj s kladkou, nevadia mi. Spínač namontujeme tak, aby spínal po cca 1mm pohybe trubky smerom nahor.

Pokračujeme horným dorazovým spínačom a jeho držiakom. Tento spínač ešte nedoťahujeme, jeho presnú polohu nastavíme neskôr, keď budeme nastavovať chod celej Z-ovej osi.

Ďalším krokom je montáž plochej pružiny, ktorá sa opiera o trubku a údajne by mala zbierať statický náboj z trubky (ložiská ju izolujú), keďže sa mi nepodarilo nájsť rozumný zdroj na tento diel tak som ho neosadil, neskôr uvidíme, či ju bude treba doplniť alebo ani nie.

Ako tak pozerám, došlo mi pivo, ale hlava je poskladaná, takže dnešný plán splnený, nabudúce budeme pokračovať vozíkom pre Z-ovú os.

Na záver ešte jedna poznámka – na fotkách vidíte trubku z hliníka, v rozpiske materiálu je z nerez ocele. Táto hliníková bola použitá na začiatku, nakoľko som mal problém zohnať nerezovú, takže som to riešil hliníkovou trubkou 8/6mm z Hornbachu. Vzhľadom na to, že do 6mm diery sa závit M5 reže naozaj zle, vlepil som do vnútra anaerobným lepidlom druhú trubku 6/4mm a závity narezal potom. Závity na oboch koncoch tejto trubky slúžia na uchytenie rotačnej hadicovej prípojky z hornej strany a osadzovacej hlavy Samsung CP40 z spodnej strany. Tá nerezová trubka a výmena klzných ložísk (ktoré vidíte na fotkách) za guličkové je následok pokusu s hliníkovou trubkou. Hliník sa časom v klzných púzdrach začne zasekávať a problém je na stole (overené).

 

Tento obsah bol zaradený v Elektronika, LitePlacer. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár