LitePlacer – časť tretia: skleróza a laser

Takže diely objednané, stolík zmontovaný, pivo dopité, poštárka ani kuriéri stále nič nenosia… Nevadí, aj tak sme zabudli na jednu dosť dôležitú vec – laserom pálené plechové diely.

Prvý problém nastane, keď sa ich budete snažiť nájsť u autora – proste tam nie sú. Je tam sice nejaká sekcia Plates Guide, kde sú zobrazené jednotlivé diely, ale bez výkresov a bez rozmerov. Takže som si otvoril 3D model vo FreeCad-e a kus po kuse z nich vyexportoval výkresy vo formáte swg, tie som potom v Inkscape skonvertoval do DXF a to potom pre istotu ešte skontroloval v programe LibreCAD. Výkresy som zapakoval, napísal pekný e-mail do firmy, kam si dávam pálit takéto veci, určil materiál 2mm čierny plech (ak by som to robil znova, tak to dám vypáliť rovno z nerezu, cenový rozdiel je nepodstatný) a čakal, kým sa ozvú, že si pre to môžem prísť. Po pár dňoch sa skutočne aj ozvali, tak som celý natešený skočil do auta a poďho pre ne.

Ohlásil som sa v sklade, kde mali byť diely pripravené, ale keď mi chlapík privliekol na paleťáku také veľké plachty, tak som začal tušiť nejakú zradu… Všetky diely (teda až na dva) BOLI OBROVSKÉEÉÉ!!!!!!! Tak toto sa teda nepodarilo, utekal som hneď do zákazkovej kancelárie a poďme ho riešiť, kde sa stal problém. Ten sme odhalili pomerne rýchlo – klasický problém s posratými palcami. Už by ten imperiálny systém fakt niekto mal definitívne zrušiť – došlo k chybe (doteraz neviem, u koho) pri prepočte a tým pádom boli všetky diely (teda až na spomínané dva malé) takmer 4x také veľké, ako mali byť – prečo? Ani srnka netuší (nápoveda – 1m = 100cm/25.4mm = 3.937…, i kď teda jednotky nesedia vôbec, ale to týmto drbnutým konverziám vôbec nevadí). Tak sme sa dohodli, že pošlem výkresy ešte raz, pre istotu okótované v mm aby sa predošlo prípadným chybám a že cenu už nejako dohodneme… Došiel som domov, natiahol všetky dxf súbory do LibreCAD-u a nasadil kóty – na počudovanie, mne všetko pasovalo. Zapakoval, poslal znova, s tabuľkou s rozmermi, pre každý prípad, aj keď vo výkresoch kóty boli, ale jeden nikdy nevie… Za pár dní sa ozvali, že je to hotové, tak som tam s malou dušičkou nabehol, že ako to tentokrát dopadlo. Bingo! Dostal som malú krabicu s evidentne správne veľkými dielmi. Cenu mi urobili fakt férovú – z prvej várky som zaplatil len materiál (ozaj len pár euro) a na druhú várku mi dali ešte zľavu… Takže som relatívne spokojný zaliezol s dielmi do dielne, aby som ich pre istotou ešte skontroloval.

Všetky som pekne očistil, opláchol v odhrdzovači, osušil a nastriekal mojim obľúbeným sprejom – čiernou farbou na kachle (alebo na výfuky, proste žiaruvzdorná farba, je to jeden pes) – má tú výhodu, že krásne kryje v tenkej vrstve, nerobí stekance, stačí to po zaschnutí troška prehriať teplovzduškou a je odolná. Dokonca ani nie je drahá.

Kontrola pravítkom potvrdila, že tentokrát je to v pohode, dielňou sa rozľahol ohlušujúci rachot, ako mi spadol balvan zo srdca…

 

Vytešoval som sa nad tými kúskami plechu, že ako sa to pekne začína zbierať, keď mi došlo, že skleróza zaúradovala zas… Chýba mi držiak na trysky. Ale ten v 3D modeli nie je vôbec, takže si musím pomôcť nejako inak – v návode na stavbu je rozstrelová kresba držiaka, takže konštrukcia sa dá dosť dobre pochopiť, materiál tam popísaný je (vrchné diely z 1.5mm hrubého nerezu, spodok z 4mm hliníka). Tak som nakopol môj obľúbený LibreCAD a diely proste nakreslil – pre istotu aj s kótami, pekne vytvotil ďalší archív, napísal pekný mailík na už známu adresu a dal to vypáliť. Tentokrát do dopadlo na jednotku, všetko sedelo hneď na prvý pokus. Tak som ho rovno poskladal.

 

Keďže medzitým poštárka a kuriéri začali postupne nosiť jednotlivé diely a ja som sa bol vybublať na colnicu pre riadiacu dosku, začalo sa to pekne zbierať, až som jedného dňa zistil, že to mám takmer pokope a môžem sa do toho pekne pustiť. Veď Vianoce sú pred dverami, aspoň na to bude dosť času. Pokocháme sa, naštartujeme náradie, ďalšie pivo (a nie jedno, rovno celý sixpack) a ide sa na vec… Ale to až na budúce…

Tento obsah bol zaradený v Elektronika, LitePlacer. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár