LitePlacer – časť prvá: ideme na nákupy

Prvým krokom bolo získanie čo najviac informácií o tom, ako je ten stroj vlastne zložitý. V sekcii Downloads som našiel 3D model celej mašiny, síce v divnom formáte pre software, ktorý nepoznám, a ako som v zápätí zistil, ani nie je zdarma, našťastie je tam aj skonvertovaný súbor od niekoho z ľudí, ktorí sa to tiež chystali stavať. Keďže tento už je vo formáte obj, ktorý sa dá importovať do môjho obľúbeného FreeCadu, tak som si dal tú námahu, že som ho naimportoval, premenoval jednotlivé diely a vytvoril skupiny v súlade s step-by-step montážnym návodom, ktorý je u autora na stránke taktiež dostupný. A musím podotknúť, že je úžasný (aj keď aj tam sa nájdu drobné chybyčky, ale o tom až neskôr). 3D model vo FreeCad-e si môžete stiahnuť tu.

LitePlacer v FreeCad-e

Ako som už spomínal v úvodnom pojednaní, prvotné nacenenie ma posunulo niekam k cene okolo 900€, čo vlaste spustilo celú akciu. BOM (bill of material, teda súpiska materiálu) bola (a aj je) voľne k dispozícii u autora projektu v sekcii Download. K väčšine položiek bol uvedený aj zdroj, prípadne kódové označenie, takže prvotné vyhľadávanie nebolo až tak zložité. Horšie to už bolo s cenami niektorých (najčastejšie drobných) položiek, čo ma prinútilo hľadať alternatívy. Takže napríklad hliníkové dištančné stĺpiky z Inventables za 3-4USD za 10 ks som nahradil jednou 8mm hliníkovou trubkou za 2€ z Hornbachu a narezal som si ich sám. Ak Vám nebude vadiť troška vyššia cena (hlavne kvôli poštovnému a colnici), a v prvom rade preferujete pohodlie, v BOM sú aj objednacie kódy pre Inventables. V postate som dva či tri dni strávil vyhľadávaním jednotlivých položiek na webe a porovnávaním cien. Hlavne si treba uvedomiť, že najnižšia cena nemusí byť vzdy tá najvýhodnejšia – ak objednám niečo v rámci EU a nie od našich východoázijských priateľov, tak aj napriek niekedy vyššiemu poštovnému v konečnom efekte získam lepšiu cenu, keďže sa vyhnem behaním po colniciach a platením štátneho výpalného za dovoz nejakej somariny za 30€…

Nakoniec som našiel všetko, čo som potreboval, naštartoval som kreditku a poďme ho objednávať… Excel so zoznamom dielov (BOM), aj s odkazmi na predajcov a orientačnými cenami dávam voľne k dispozícii, netvrdím, že sú to najlepšie možné zdroje, ale mne sa zdali ako najvýhodnejšie a predajcov z e-bay mám vyskúšaných, tovar došiel načas a v poriadku, takže som nemusel riešiť žiadne problémy.

Jediný problém môže byť dodávka dielov od Misumi, je to veľkoobchod, ktorý predáva len živnostníkom a firmám (podmienkou pre registráciu je IČO), takže je celkom možné, že budete musieť požiadať niekoho známeho,  kto touto vymoženosťou disponuje, aby Vám to objednal. Určite by sa to dalo objednať aj inde, ale jednak je tovar expedovaný z Nemecka kuriérom (žiadna colnica) a neúčtujú prepravu. Najdôležitejšie diely sú taktiež z EU (aspoň zatiaľ, Amber Spyglass má sídlo v UK). Najväčší problém je s riadiacou doskou TinyG, ktorá sa objednáva v USA. Cena nie je až tak strašná, 129.99USD sa ešte celkom dá, ale keď zistíte, že doprava je ďalších 60USD(!!!), a ešte Vás ošklbú colníci o DPH, tak sa celková suma za ňu vyšplhá tesne pod 200€, a to už je teda riadna prda… Jednoznačne najnákladnejšia položka z celej mašinky. Ale čo už, keď som sa na to dal, tak tak mi treba.

Diely máme objednané, počkáme, až sa nám to zlezie a môžeme začať so stavbou.

Tento obsah bol zaradený v Elektronika, LitePlacer. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár