LitePlacer alebo anabáza jedného osadzovacieho automatu

Keďže v poslednej dobe osadzujem dosť veľa plošných spojov s SMD technológiou, a obzvlášť takých tých menších, avšak pomerne husto osadených (budem konkrétny, doska 30x59mm, 70 súčiastok) a z ručného osadzovania mi už fakt šibe – nehovoriac o tom, že je to nesmierne náročné ako na čas, tak aj na moje už aj tak prd vidiace oči – rozhodol som sa, že sa poobzerám po nejakom projekte osadzovacieho automatu, ktorý by som bol schopný finančne zvládnuť.
Samozrejme som sa najprv popozeral po Ali a po e-bay, či nááááhodou nenájdem niečo, čo naši šikmí súdruhovia už vymysleli a – ako majú vo zvyku – za pomerne malý peniaz aj predávajú. Avšak tentokrát súdruhovia tak celkom nenaplnili moje očakávania. Jasne, dajú sa nájsť mašinky v kategórii tesne pod 5000USD, čo je – pravdu povediac – oproti poloprofi mašinkám z nešikmej produkcie asi tak tretina až štvrtina ceny. Lenže, stále mimo moje finančné možnosti.


A tak som teda začal hľadať niečo pod heslom „DIY“. Nuž a pri tomto hľadaní som narazil na stránku openPNP, a bolo vymaľované. Našiel som tu odkazy na openpnp hardware aj software, oboje som začal hneď podrobne študovať. Moje sklamanie bolo dosť veľké, nakoľko – hlavne teda mechanická časť – bola popísaná dosť nahrubo, bez nejakých detailov, a už vôbec nie vo forme hotového projektu, čo bolo mojim zbožným prianím. Ale. Predsa len som tu našiel zmienku (v sekcii hardware) o projekte LitePlacer autora Juhu Kuusamu. Tak troška z povinosti som na odkaz klikol – a bum – bola to láska na prvý pohľad. Hneď na úvodnej stránke je veľmi pekné videjko z činnosti tejto mašinky, po jeho zhliadnutí mi bolo jasné, že to je presne ten druh projektu, aký som hľadal.

Začal som sa v tom troška viac vŕtať a na moju obrovskú radosť som objavil hotový poklad – CAD súbory celého projektu, úžasný podrobný popis celej stavby v štýle step-by-step, rozpisku materiálu a v neposlednej rade aj software – priamo z dielne autora mechanickej časti – optimalizovaný pre tento stroj. Trošilinku ma sklamalo, že soft je len pre Widly, ale dobre, toto budem riešiť neskôr (kto ma pozná, veľmi dobre vie, že som dosť veľký hater čo sa týka čohokoľvek, čo má niečo spoločné s Micro$oftom, aj napriek tomu, že sa týmto ako administrátor v jednej nemenovanej firme živím).
Zo stránky projektu je odklik aj na e-shop autora, kde je možné kúpiť kompletný kit LitePlacera – to pre tých menej zručných v googlení a nakupovaní spojovacieho materiálu. Cena kitu ma troška vystrašila (1699€, plus DPH, plus poštovné, čo je spolu nejakých 2250€), dosť dobre mi to nešlo do hlavy – vzhľadom na to, že na videu je veľmi slušne vidno, z čoho sa mašinka vlastne skladá – ale povedal som si, že nebudem hneď hádzať flintu do žita, dám tomu šancu a skúsim si skalkulovať BOM sám z dostupných zdrojov. BOM autora obsahoval aj zdroj, odkiaľ je možné daný diel objednať, ale nie vždy je to – teda aspoň pre mňa – optimálny zdroj. Je celkom možné, že vo Fínsku, odkiaľ autor pochádza, je to schodnejšia cesta. Samozrejme, nejako sa mu musí zaplatiť aj všetka tá vynaložená námaha, pripraviť a zabaliť kit tiež nebude robiť zadarmo a software je tiež open source, ktorý autor robí v podstate zdarma. Tak som si otvoril BOM a začal googliť… Na moje prekvapenie som sa s prvým nástrelom dostal niekam k 900€, čo už vyzeralo oveľa reálnejšie a aj pre mňa ľahšie stráviteľné.
A tak padlo definitívne rozhodnutie – IDEM DO TOHO!

Budem sa snažiť v tomto blogu postupne popísať všetky dojmy, zážitky a skúsenosti z objednávania, stavby a rozbehávania tohoto zázraku – možno sa niekto ďalší buď inšpiruje, alebo rovno pridá.

Tento obsah bol zaradený v Elektronika, LitePlacer. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár